Absolwenci AWF W-wa w rozwoju Judo w Polsce

W skrócie, oficjalny tytuł spotkania brzmiał, „Absolwenci AWF W-wa w rozwoju Judo w Polsce”, w rzeczywistości z różnych punktów widzenia mogliśmy prześledzić jak to się zaczęło.

W dniu 13.05.2019 r. w klubie Relax QUltura w AWF W_wa z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów AWF W-wa i Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Judo, przy wsparciu i pomocy Polskiego Związku Judo odbyło się spotkanie poświęcone 90 rocznicy powstania AWF i 90 -lecia urodzin pierwszego z żyjących Prezesów P. Bogusława Skuta.

Organizatorów reprezentowali: Absolwentów AWF Prezes Zbigniew Sikora, Polskie Stowarzyszenie Trenerów Judo Prezes Jacek Skubis, a Polski Związek Judo Prezes Jacek Zawadka.

Spotkanie rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Absolwentów P. Zbigniew Sikora, a całość prowadzili Profesor AWF Krzyszof Zuchora i Prezes PZT Judo Jacek Skubis (były Szef Wyszkolenia, pierwszy trener KN kobiet, aktualnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku).

Początki i dawne dzieje wspominali P. Adam Nidzgórski, (absolwent AWF,  uważany za niekwestionowanego prekursora judo w Polsce), P. Bogusław Skut (wieloletni Prezes Związku trener i sędzia międzynarodowy), P.Waldemar Sikorski były trener KN i jeden z późniejszych Prezesów Związku; P. Antoni Zajkowski pierwszy polski medalista Igrzysk Olimpijskich (1972 Monachium). „Klamrą” całe 60 lat spiął aktualny Prezes Związku, trener, absolwent AWF P. Jacek Zawadka. Przedstawił stan aktualny, ogłosił decyzję o przyjęciu Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Judo w poczet członków zwyczajnych Związku. Wszystkim obecnym wręczył zaproszenia na Mistrzostwa Europy Kadetów, które po raz pierwszy rozegrane będą w Polsce w dniach 27-30.06.2019 r.

W imieniu Polskiego Związku Judo Prezes Jacek Zawadka uhonorował P. Adama Nidzgórskiego złotą odznaką Związku.

Tort i odśpiewanie przez zebranych 200 lat, wręczenie drobnych upominków było uhonorowaniem i uznaniem dla Jubilata P. Bogusława Skuta.

Część nieoficjalna, wspomnienia i dyskusje ciągnęły się jeszcze wiele godzin. Wszyscy byli zgodni że pamięć i doświadczenia mogą być siłą napędową na przyszłość, wszyscy byli zgodni, że trzeba spotykać się częściej i nie tylko wspominać.

Zdjęcia w wykonaniu Jarka Wołowicza i Stanisława Michałowskiego do obejrzenia na stronie Stowarzyszenia www.pstjudo.pl w zakładce BIBLIOTEKA / ZDJĘCIA – zapraszamy.

Jacek Skubis

2019-05-14